Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Opinie absolwentów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Paulina Trzeszczyńska

Paulina Trzeszczyńska

Dr Patrycja Trzeszczyńska, absolwentka ukrainoznawstwa z 2006 r., obecnie adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej.

Należę do grona pierwszego rocznika absolwentów ukrainoznawstwa, którzy rozpoczęli studia w 2003 r. Podjęłam je jako studentka etnologii z konkretnym planem: od wielu lat fascynowała mnie Ukraina, jej różnorodność kulturowa i język. Zgłębiając warsztat etnograficznych badań terenowych zamierzałam uzyskać przygotowanie kulturoznawcze i językowe do prowadzenia badań w interesującym mnie obszarze: mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz społeczności łemkowskiej w Polsce i na Ukrainie. Tak też się stało. Moje badania i kolejne pomysły pchnęły mnie ku studiom doktoranckim, a w 2009 r. przyczyniły się do tego, że rozpoczęłam pracę w UJ. W 2013 r. opublikowałam książkę poświęconą pamięci Łemków pt. "Łemkowszczyzna zapamiętana. Opowieści o przeszłości i przestrzeni" (Wydawnictwo UJ).

To, czego nauczyłam się podczas studiów ukrainoznawczych, procentuje do dziś. Często jeżdżę na Ukrainę, prowadzę tam badania terenowe, zabieram tam studentów. Staram się być na bieżąco z literaturą i polityką. Angażuję się naukowo w wydarzenia i inicjatywy dotyczące społeczności ukraińskiej i łemkowskiej w Polsce (m.in. film Romana Kryka "Dweri Łemkiwszczyny", udział w eksperckim panelu socjologiczno-kulturoznawczym podczas II Kongresu Ukraińców w Polsce).

Obecnie zajmuję się pamięcią zbiorową współczesnych i dawnych mieszkańców Bieszczadów. Wkrótce wyjeżdżam do Kanady, aby prowadzić badania terenowe wśród tamtejszych Łemków i Ukraińców, przyjrzeć się ich pamięci o "Starym Kraju". Mówię i czytam po ukraińsku, rozumiem ukraińskie realia, znam historię Ukrainy – to najważniejsze narzędzia, które otrzymałam podczas studiów ukrainoznawczych i z których wciąż korzystam w pracy naukowej.