400. rocznica śmierci św. Jozafata Kuncewicza

Mija 400 lat od śmierci św. Jozafata Kuncewicza

W tym roku przypada 400-lecie śmierci św. Jozafata Kuncewicza – arcybiskupa połockiego, pierwszego świętego cerkwi unickiej, który zginął męczeńską śmiercią w 1623 r. Z tej okazji zaplanowano szereg międzynarodowych wydarzeń w Polsce, Ukrainie, Litwie i w Rzymie, których celem jest przybliżenie biografii i działalności tej ważnej postaci oraz upamiętnienie roli świętego w realizacji idei jedności wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa.

Pracownicy Zakładu Studiów Polsko-Ukraińskich biorą w tych wydarzeniach aktywny udział jako uczestnicy oraz współorganizatorzy.

W Wilnie 28 września 2023 r. odbyła się wystawa zatytułowana Żeby wszyscy byli jedno. Kierownik ZSPU UJ miała przyjemność w jej trakcie wręczyć zwierzchnikowi cerkwi greckokatolickiej arcyb. Światosławowi Szewczukowi najnowszy numer Studiów o kulturze cerkiewnej w Rzeczypospolitej – serii redagowanej w ZSPU

30 września 2023 r. w Supraślu odbyła się z kolei międzynarodowa konferencja naukowa pt. Kult św Jozafata Kuncewicza w Rzeczypospolitej zorganizowana przez Collegium Suprasliense oraz program „Kijowskie Chrześcijaństwo” Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie we współpracy m.in. z Zakładem Studiów Polsko-Ukraińskich WSMiP UJ i zakonem Bazylianów. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono uczonych z Polski, Ukrainy, Białorusi i Węgier, reprezentujących takie dziedziny jak historia sztuki, historia religii, kulturoznawstwo, teologia, czy muzykologia. Interdyscyplinarny charakter wystąpień obejmował zagadnienia związane z kultem świętego w cerkwi unickiej i kościele rzymskokatolickim, ikonografią św. Jozafata, dziełami hagiograficznymi poświęconymi Kuncewiczowi, roli świętego w kulturze muzycznej cerkwi unickiej XVII w. Poruszono również kwestie wpływu św Jozafata na kształtowanie tożsamości cerkwi unickiej oraz chrześcijańskiej świadomości jednostki (materiał TVP3 por. https://archibial.pl/wiadomosci/2442-kult-sw-jozafata-kuncewicza-w-rzeczypospolitej-konferencja-w-supraslu/).

Konferencja została poprzedzona podpisaniem listu intencyjnego dotyczącego współpracy między Zakładem Studiów Polsko-Ukraińskich oraz Collegium Suprasliense (https://www.collegiumsuprasliense.pl/).

Przed nami cykl kolejnych wydarzeń:

13-14 października w Wilnie odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. Йосафат Кунцевич: історія, спадщина, пам’ять organizowana przez Uniwersytet Wileński i Ukraiński Katolicki Uniwersytet we Lwowie w ramach programu „Kijowskie chrześcijaństwo”.

13-14 listopada dr hab. Alicja Nowak, prof. UJ będzie uczestniczką konferencji w Rzymie pt. Identity and Cult: Theological, Cultural and Historical Dimensions of Josaphat Kuntsevych.

Zapraszamy do obserwowania transmitowanych wydarzeń.