Wizyta młodzieży z Niżyna

W dniu 17 maja 2023 roku gościliśmy na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ dzieci i młodzież z Niżyna. Uczestnicy i uczestniczki wycieczki zwiedzili budynek wydziału i spotkali się z Panem Dziekanem WSMiP UJ Dr. hab. Pawłem Laidlerem, prof. UJ. Odbyło się też spotkanie z przedstawicielami Zakładu Studiów Polsko-Ukraińskich oraz członkami Koła Naukowego „Wernyhora”. W dniach 11-18 maja 2023 roku odbyła się w Polsce wizyta dzieci i młodzieży z nowego miasta partnerskiego Olkusza, czyli ukraińskiego Niżyna:  goście to członkowie rodzin żołnierzy oraz młodzi wolontariusze zaangażowani w pomoc dla frontu. Dzieci to podopieczni niżyńskiego młodzieżowego centrum, którego to kierowniczka Angelika Tymchenko pełniła rolę opiekuna grupy "Współpraca między społecznościami obu miast zaczęła się jeszcze w 2017 roku, kiedy to organizowano wizyty studyjne dla studentów i nauczycieli z Ukrainy. Jednak agresja rosyjska 24 lutego 2022 zbliżyła do siebie jeszcze bardziej dwa miasta.
Od pierwszego dnia wojny powstał ruch społeczny "Olkusz Pomaga Ukrainie" jaki pomagał ukraińskiemu miastu będącemu ówcześnie w otoczeniu, wysyłając najpotrzebniejszą pomoc humanitarną. Po wyzwoleniu przez armię ukraińską, wdzięczni mieszkańcy Niżyna nazwali jedną z głównych ulic "Olkuską" jako wyraz szacunku dla Polaków, którzy pomogli w jednych z najgorszych chwil w historii miasta. Na zaproszenie Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, i dzięki wsparciu finansowym innego miasta partnerskiego Olkusza, Niemieckiego Schwalbach, dzieciaki z Niżyna spędziły tydzień w Olkuszu oraz odwiedziły Kraków. Nad projektem czuwali również Günter Pabst z Schwalbach oraz Genowefa Bugajska przedstawicielka olkuskiego stowarzyszenia Miasta Partnerskie. Kontakty między oboma miasta zapoczątkowali w 2017 roku ze strony miasta Olkusz dr Mateusz Kamionka przedstawiciel Stowarzyszenia SIMO, oraz dr Yulia Kuzmenko jako obecnie pracuje w Niżyńskim magistracie, którzy do dnia dzisiejszego aktywnie działają w sferze rozwoju stosunków bilateralnych. Foto. Sofiia Piszczańska.