Wertep 2015

Studenci i przyjaciele studentów Ukrainoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego zgodnie z tradycją kolejny raz serdecznie zaprosili swoich sympatyków, jak również sympatyków Ukrainy oraz ukraińskich świąt i tradycji, na spotkanie kolędnicze - ukraiński Вертеп.

Spotkanie odbyło się 28 stycznia 2015 roku o godzinie 18.20 w Fundacji św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej, ul. Kanonicza 15 w Krakowie. Na przedstawienie przybyli: pracownicy i studenci ukrainoznawstwa, członkowie rodzin, przyjaciele, koledzy.

Zespół aktorski:

• Gospodarze: Zuzanna Strużanowska, Grzegorz Michałko
  • Gwiazdor: Anna Karlińska
  • Kolędnicy: Anna Michałko, Magdalena Zajas, Marta Zawiślak
  • Aniołowie: Karolina Dzierżawska, Katarzyna Daniel, Arkadiusz Sobczak
  • Cyganka: Katarzyna Wójcik
  • Królowie: Tomasz Hirkyj (zeszłoroczny Herod),  Bartłomiej Komenda, Witalij Kariew
  • Pastuszkowie: Lucyna Jaworska, Magdalena Kołeczek
  • Dwie charakterystyczne postaci Śmierć i Żyd zostały obsadzone już niemal tradycyjnie przez Monikę Klimkiewicz i Kamila Komendę
  • W rolę Czortów wcieliły się prawdziwie demoniczne: Emilia Głąb i Gabriela Dec - zeszłoroczny anioł (sic!)

Pikanterii całości występu dodawały aktualizacje, był to bowiem Wertep polityczny, a w roli Heroda – pewnego zakochanego w Krymie prezydenta wystąpił Michał Marek, zaś jego Strażą był schowany za ciemnymi okularami ochroniarz, posiadacz szykownego łańcucha – Tomasz Krok.

W roli tajemniczego Diducha debiutowała dr Agnieszka Hawrot

O przygotowanie sceniczne, dykcję i interpretację zadbała dr Anna Michałko. Skuteczną rekrutację aktorów zawdzięczamy Magdalenie Zajas. Plakat (w tym roku odważny!) stworzyła Emilia Głąb – nasz nadworny grafik. Rekwizyty: gwiazda, kij pasterski, kosa i kilka strojów – zdobyła i przywiozła Magdalena Kołeczek.Świece zapewniły: Magdalena Zajas, Gabriela Dec, Emilia Głąb, słomę na diducha zgromadził (jesienią?) Kamil Komenda.

Dziękujemy Fundacji św. Włodzimierza za pozostałe rekwizyty.

jpg