"Wspólnymi szlakami. Kultura ludowa Karpat wobec współczesności"

W dniach 12-13 grudnia 2013 r. odbyła się międzynarodowa studencko-doktorancka konferencja naukowa skierowana do studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych uczelni z Krakowa i Polski.

W związku z dużą liczbą zgłoszeń organizatorzy podjęli decyzję o wydłużeniu konferencji o jeden dzień (13 grudnia).

Konferencji towarzyszyły następujące wydarzenia kulturalne:

• Wykład otwarty pracowników Instytutu Ludoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie. Wykład wygłosili Chrystyna Szczerbyna oraz Wiktor Niemiec, którzy opowiadali o magicznej roli muzykanta w obrzędach huculskich, a także o znaczeniu korowaju. W spotkaniu, które odbyło się 11 grudnia 2013 o 13.15 w Katedrze Ukrainoznawstwa UJ, wzięli liczny udział wykładowcy, a zwłaszcza studenci, dla których wykłady były cennym uzupełnieniem takich kursów jak: „Ukraińska kultura ludowa" oraz „Antopologia kulturowa"
  • Wieczór filmowy w Katedrze Ukrainoznawtwa UJ w dn. 11 grudnia 2013
  • Wizyta w Fundacji św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej i spotkanie z jej założycielem Prof. Włodzimierzem Mokrym w dn. 12 grudnia 2013
  • Wizyta w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego dla uczestników konferencji w dn. 13 grudnia 2013
  • Debata: „Między tradycją a komercją. Kultura ludowa wobec współczesności" z udziałem dra Michała Zawadzkiego (Instytut Kultury), dr Agnieszki Hawrot (Katedra Ukrainoznawstwa) oraz Petra Biljakowskiego (NANU, Lwów)
  • Spotkanie ewaluacyjno-podsumowujące w dn. 14 grudnia.

W ramach konferencji naukowej „Wspólnymi szlakami. Kultura ludowa Karpat wobec współczesności" odbyły się cztery panele:

• Tradycja
  • Tożsamość i historia
  • Wokół sztuk
  • Wobec współczesności.

Zaprezentowano 26 referatów z różnych dziedzin nauki: historii, sztuki, literaturoznawstwa, muzykologii, geografii, etnografii, kulturoznawstwa oraz marketingu. Prelegentami byli przedstawiciele uczelni z całej Polski:

• Uniwersytet Jagielloński
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Zobacz galerię zdjęć na Facebooku.