перейти до основного змісту

Навіґація Навіґація

Projekt UPS

Weronika Gogola, studentka I roku ukrainoznawstwa, wraz z absolwentką ukrainoznawczych studiów licencjackich Katarzyną Pasternak są koordynatorkami ciekawego Projektu UPS. Ich partnerami z Ukrainy i Słowacji są Marta Borowec oraz Marek Debnar.

W ramach tego projektu zaplanowane zostały spotkania młodych poetów z Polski, Ukrainy i Słowacji, odbywające się kolejno w Krakowie, Bratysławie i Lwowie. Każdy poetycki wieczór ma być zwieńczony koncertem zespołu z kraju gospodarza. Koordynatorki mają nadzieję, że owocem projektu będzie antologia zbierająca w całość zaprezentowane wiersze i podsumowująca cykl poetyckich spotkań.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni są mieszkańcy wskazanych miast, a koordynatorzy wierzą, że te trójstronne zebrania wpłyną na ożywienie twórczej i artystycznej wymiany myśli oraz sprowokują dialog dotyczący nie tylko kulturalnych, ale i społecznych problemów.

Pierwsze spotkanie w ramach Projektu UPS odbyło się w Krakowie 26 kwietnia 2013 roku w Czułym Barbarzyńcy. Ukrainę reprezentował poeta pochodzący z Łucka Pawło Korobczuk, Polskę zaś Piotr Macierzyński, a Słowację Michał Habaj.

Zaproszenie przyjęło również wielu młodych Ukraińców mieszkających w Krakowie, a spotkanie odbywało się, jak przewiduje zasada UPS, równocześnie w trzech językach. Podczas wystąpień na ekranie wyświetlane były tłumaczenia.

Warto podkreślić, że dla organizatorów wydarzenia niezwykle ważne jest zaangażowanie jak największej ilości tłumaczy i danie szansy studentom na debiut w dziedzinie przekładu.

Krakowskie spotkanie zakończyło się klimatycznym koncertem awangardowego artysty słowackiego Toniego Granko. Zobacz na YouTube.

Kolejne spotkanie w ramach Projektu UPS odbędzie się w kwietniu tego roku (2014 r.) w Bratysławie, zaś Lwów będzie gościć poetów wiosną roku 2015 r.

Projekt UPS wspiera absolwentka ukrainoznawstwa UJ Roksana Tchórz, która współpracuje z Radiem Kraków. Przeprowadziła ona kilka ciekawych wywiadów z poetami, którzy chętnie opowiadali o własnym zaangażowaniu w trójstronny projekt, o problemach z czytelnictwem książek, a zwłaszcza poezji w Polsce, a także podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Krakowie.

Poza głównym strumieniem wspomnianego „poetyckiego trójkąta" koordynatorzy Projektu UPS angażują się także w inne kulturalne przedsięwzięcia.

14 październiku 2013 r. zorganizowali w Katedrze Ukrainoznawstwa spotkanie studentów z bandurzystą Julianem Kytastym, a następnie jego koncert w Fundacji św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej.

Julian Kytasty urodził się w Detroit, a od 30 lat mieszka w Nowym Jorku. Pochodzi z rodziny od trzech pokoleń kultywującej grę na bandurze. Jest cenionym na świecie znawcą ukraińskiej muzyki liturgicznej oraz ludowej. Nie tylko interpretuje tradycyjne gatunki muzyki ludowej, ale tworzy nowatorskie aranżacje i własne oryginalne kompozycje. Jego działalność przyczyniła się do popularyzacji bandury jako instrumentu koncertowego. Współpracuje z wieloma artystami, głównie z kręgu kultury euroazjatyckiej, m. in z wirtuozem pi-pa (mandoliny chińskiej) Wu Man, mongolskim epickim pieśniarzem Battuvshin, a także z awangardowym saksofonistą Johnem Zornem. Był liderem zespołów „Homin Stepiv, „New York Bandura Ensemble" oraz awangardowego zespołu „Experimental Bandura Trio". W ostatnich latach, w ramach projektu pod nazwą „Bandura Downtown", zorganizował serię koncertów i imprez artystycznych. Od lat 90. Kytasty jest częstym gościem w Ukrainie.

Życzymy koordynatorom Projektu UPS niesłabnącego zapału, samozaparcia i wielu życzliwych ludzi (w tym hojnych sponsorów) na ich drodze do realizacji ambitnych zamierzeń!

Zainteresowanych odsyłamy do Projektu UPS na Facebooku.

рекомендовано